HomeO nasMagazyn dla klientów WIN!

Dwukrotnie większe bezpieczeństwo pracy, dzięki redundancji

Specyficzne dla różnych branż koncepcje rozwiązań Weidmüller, umożliwiają stworzenie wysoko dostępnego, redundantnego systemu zasilania

 
 In the process industry, process functionality must be maintained under all circumstances
Dążenie do stałego zwiększania jakości produkcji i dostępności zakładów, napędza ciągłą optymalizację procedur produkcyjnych. To, w połączeniu z rosnącym poziomem automatyzacji, niesie ze sobą nowe wyzwania dla zapewnienia niezawodnego zasilania 24 V DC. Jako doświadczony partner w dziedzinie połączeń przemysłowych, Weidmüller dostarcza kompleksowe rozwiązania spełniające rosnące wymagania, dzięki połączeniu wysoko dostępnych stabilizowanych zasilaczy impulsowych z praktycznymi modułami dodatkowymi. Jednym z oferowanych rozwiązań jest systematyczne tworzenie redundantnego zasilania.
Dwuktrotnie większe bezpieczeństwo
Jeśli wystąpi stan krytyczny w tradycyjnej inżynierii mechanicznej - taki jak zablokowanie transportu materiałów lub awaria robota – bezpieczeństwo jest zazwyczaj przywracane poprzez wyłączenie systemu. Inaczej jest w technice procesowej, w której mechanizmy służą, na przykład, zapobieganiu eksplozji podczas reakcji chemicznych.
W technice procesowej, funkcjonalność procesu musi być utrzymana w każdych warunkach

Pełne zamknięcie części systemu w tym przypadku byłoby fatalne w skutkach. Funkcjonalność procesu musi być utrzymana. Dlatego, procesy produkcyjne w technice procesowej są konfigurowane z jednym lub wieloma układami redundantnymi. Wymagają tego systemy elektryczne i sieci zasilania AC.

"W takich przypadkach proponujemy dwa podejścia do redundantnego zasilania. Po pierwsze, specjaliści rozwijający zakład mogą poprawić dostępność swoich instalacji, poprzez tworzenie redundantnych systemów z naszych zasilaczy PROmax  i powiązanych modułów diodowych.

Zaletą tego rozwiązania jest jego kompaktowość. Moduły mogą być umieszczone w szafie rozdzielczej tuż obok siebie, ponieważ nie trzeba zostawiać pustej przestrzeni między nimi, w celu chłodzenia", wyjaśnia Klaus Schürmann, menedżer produktu w zakresie zasilania. "Drugie rozwiązanie, to moduły redundancji dla naszej rodziny PRO-H, które zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w strefach zagrożonych wybuchem i obszarach o wysokiej wydajności."

Zastosowanie modułów redundancji umożliwia pracę równoległą dwóch  zasilaczy PRO-H. Jeżeli jeden zasilacz nie pracuje, drugi przejmuje pełne obciążenie, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo przerwy w zasilaniu. Dzięki wysokiej wartości wskaźnika MTBF, aż 1,8 mln godzin (średni czas między awariami) i możliwości instalacji w strefie 2, rozwiązanie to idealnie nadaje się do zastosowania w technice procesowej i energetyce.
Wysoka dostępność zasilania w przemyśle stoczniowym i elektrowniach wiatrowych
Weidmüller posiada redundantne rozwiązania zasilania, również dla potrzeb innych sektorów przemysłu, w których potrzebne są wysoko wydajne systemy zasilania. Jednym z rozwiązań jest połączenie stabilizowanego zasilacza impulsowego PROmax z modułem diodowym i konwerterem DC / DC.

W systemach napięcia gwarantowanego, takich jak systemy baterii zasilania awaryjnego w statkach, napięcie sterujące musi być oddzielone od napięcia baterii. Klasa ochrony III, w połączeniu z wysoką sprawnością, powoduje, że kompaktowy konwerter DC/DC jest idealny do tego typu zastosowań.

Inną alternatywą jest użycie jednostki silnoprądowej PROeco jako konwertera DC / DC i połączenie jej z modułem diodowym i 110 lub 220 V bankiem baterii. Weidmüller oferuje również niestandardowe rozwiązania, dopasowane do potrzeb klientów, chociażby takie, jak te znajdujące się w systemach elektrycznych turbin wiatrowych. Do takiego zastosowania idealnie pasuje zasilacz impulsowy serii PRO-M , o szerokim zakresie napięcia wejściowego od 80 do 430 V DC.

"Nadmiarowe zasilacze zawsze oferują podwójną korzyść: awaria jednej linii lub zasilacza nie powoduje utraty sterowania 24 V DC.
 One way of building a redundant circuit to increase availability

Jeden ze sposobów budowy redundantnego układu, w celu zwiększenia dostępności

Każde z urządzeń jest w stanie niezależnie zaopatrywać pełne obciążenie wyjścia ", mówi Schürmann, podsumowując korzyści z rozwiązań. "Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości zasilaczy o dużych wartościach MTBF i wdrożeniu redundantnego zasilania, konstruktorzy maszyn i systemów, ze wszystkich gałęzi przemysłu mogą osiągnąć znaczącą poprawę dostępności aplikacji".
 
 

Published in February 2013