HomeProduktyElektryczna technika łączeniowaSystem bezstykowego przesyłania energiiNowościBezstykowe przesyłanie energii FreeCon Contactless

System bezstykowego przesyłania energii FreeCon Contactless

Bezstykowe przesyłanie energii – system bezobsługowy, zakres mocy do 240W
Wysoka gęstość mocy, maksimum sprawności

 

Wypalone, wygięte lub brudne styki są często przyczyną czasochłonnych i kosztownych przestojów w produkcji. Dotyczy to szczególnie zastosowań wymagających częstego łączenia za pomocą wtyków i gniazd. Wystarczy podać jeden przykład - roboty przemysłowe dokonujące częstych zmian narzędzi. Tutaj poziom zużycia styków jest szczególnie wysoki.

System przesyłu bezstykowego FreeCon Contactless, umożliwia przesyłanie energii elektrycznej przez szczelinę powietrzną, za pomocą rezonansowego sprzężenia indukcyjnego. Rozwiązanie to jest całkowicie bezobsługowe i charakteryzuje się szczególnie wysoką sprawnością. W porównaniu z innymi, podobnymi rozwiązaniami obecnymi na rynku, osiągnięto tu dwukrotnie większą gęstość mocy i znacznie wyższy poziom sprawności przesyłu.

 Industrial robots often perform several hundred tool changes per day. In this regard, conventional contacts are subjected to high levels of wear. With FreeCon Contactless, you benefit from a reliable and maintenance-free connection.

W wielu robotach przemysłowych zmiany narzędzi roboczych dokonywane są nawet kilkaset razy dziennie. W takich zastosowaniach tradycyjne styki są narażone na szybkie zużycie. Stosując system bezstykowej transmisji energii FreeCon Contactless można czerpać korzyści z niezawodnych i niewymagających konserwacji połączeń.

Dzięki systemowi bezstykowego przesyłania energii FreeCon Contactless, można uniknąć awarii spowodowanych wadliwie działającymi stykami i znacznie obniżyć koszty utrzymania. Otwiera to zupełnie nowe obszary zastosowań, ponieważ po raz pierwszy można zastosować zautomatyzowany proces ustanawiania takiego połączenia, które poprzednio musiało być dokonywane ręcznie, poprzez włożenie wtyczki do gniazda. W ten sposób można zautomatyzować na przykład systemy transportowe bez kierowcy. Można także zastąpić drogie i skomplikowane w utrzymaniu pierścienie ślizgowe, ponieważ sprzęgła FreeCon Contactless w sposób pewny przekazują energię nawet w ruchu obrotowym.

 

 

Główna

zaleta:

 

 

 

Niezużywające się połączenie elektryczne, które może być przełączane jako część sterowanego procesu.
Sprzęgła FreeCon Contactless umożliwiają niezawodne i bezstykowe przesyłanie energii elektrycznej w zakresie mocy do 240W, posiadając kompaktowe wymiary i maksymalną sprawność. Przesyłanie energii może być sterowane również za pomocą urządzeń PLC. A zatem jest możliwe bezpośrednie załączanie prądu 10A przez sterownik PLC, bez potrzeby zastosowania dodatkowego stycznika.

 

Zalety

 

Elastyczność w montażu
Sprzęgła mogą być instalowane opcjonalnie na 3 różnych stronach, poprzez bezpośredni montaż na odpowiednich podzespołach maszyn, za pomocą uchwytów montażowych lub profili rowkowych. Daje to maksymalną elastyczność podczas instalacji.

Wysoka elastyczność dzięki nieograniczonym opcjom zbliżania
Strona wtórna systemu może być zbliżana do pierwotnej z dowolnego kierunku. Połączenie zostaje ustanowione natychmiast po ustawieniu obu modułów naprzeciw siebie. Połączenie to pozostaje stabilne, nawet w przypadku ruchu obrotowego modułów systemowych.

Wysoka gęstość mocy i maksimum sprawności

Po raz pierwszy w historii moc 240W może być przesyłana bezstykowo za pomocą dwóch wyjątkowo małych modułów. Ekstremalnie małe straty przesyłu energii powodują, że sprawność systemu osiąga poziom ≥ 90 %.

Całkowita ochrona przed wilgocią i brudem
W odróżnieniu od konwencjonalnych połączeń wtyk-gniazdo, które posiadają stopień ochrony tylko IP20 gdy wtyk nie jest w gnieździe, i styki zasadniczo nie są chronione, sprzęgła FreeCon zapewniają stały stopień ochrony IP65. Tak więc przy stosowaniu sprzęgieł FreeCon Contactless problemy powodowane brudnymi czy zaśniedziałymi stykami, należą już do przeszłości.

Szybki rozruch za pomocą złączy energetycznych PROFINET PushPull
Nasz sprawdzony standard złączy wtykowych do aplikacji na napięcie 24 VDC umożliwia szybką instalację i zapewnia, że moduły są zasilane w sposób pewny i niezawodny.