Szybkie i bezpieczne połączenie PROFINET

Szybkie i bezpieczne połączenie PROFINET
Złącze wtykowe Weidmüller SAI-M12: wygodna technologia łączeniowa, pozwalająca oszczędzać miejsce

Szybkie i bezpieczne połączenie PROFINET

Weidmüller – złącze wtykowe SAI-M12, z kodowaniem D – w technologii łączeniowej IDC (płytka-kabel) – przyłącze ekranu ze sprężyną stykową – szybkie łączenie – oszczędność miejsca

Protokoły Ethernet, takie jak Profinet, stały się niezbędne w zastosowaniach przemysłowych. Do tego wymagana jest solidna technologia łączeniowa, taka jak w złączach wtykowych zgodnych z normą IEC 61076-2-101 wer. 3.0. Jednak wiele dostępnych na rynku wykonanych jest w klasycznej technologii śrubowej. Ta technologia jest niezawodna, ale wymaga dużo miejsca, a podłączenie jest stosunkowo czasochłonne. Natomiast złącza wtykowe technologii IDC oszczędzają czas i wymagają mniej miejsca. W szczególności podczas montażu i instalacji w miejscach w pobliżu maszyn ten typ połączenia znacznie ułatwia pracę.

Oprócz technologii IDC (płytka-kabel), złącza wtykowe SAI-M12 firmy Weidmüller oferują również specjalne rozwiązanie podłączania ekranu. Dlatego na przykład połączenie ich z PROFINET pozwala zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty podczas instalacji. Kabel należy po prostu wetknąć, a poszczególne przewody są instalowane promieniowo w przeznaczonych do tego kanałach i docinane na długość. Połączenia stykają się automatycznie po skręceniu. Unika się prac precyzyjnych, takich jak zdejmowanie izolacji i łączenie poszczególnych żył. Przyłącze ekranu wyposażone w sprężynę stykową ma równie prostą zasadę działania. Dzięki nowej technologii łączeniowej firma Weidmüller zdołała opracować złącza wtykowe, które są o około 20% krótsze i cieńsze od konwencjonalnych wersji śrubowych lub sprężynowych. Ogólnie rzecz biorąc jest to wygodne rozwiązanie o niezwykle kompaktowych wymiarach.