Weidmüller Wire Processing Center (WPC)

Weidmüller Wire Processing Center (WPC)
Optymalizacja pracochłonności okablowania: dane CAE można łatwo przesłać z oprogramowania projektowego do WPC.

Weidmüller Wire Processing Center (WPC)

Półautomatyczna obróbka i opisywanie przewodów – modułowy system obsługujących komunikację maszyn do obróbki przewodów i drukarek – bezpośredni import z EPLAN i innych programów CAE za pośrednictwem pliku CSV – wszystkie maszyny mogą być również używane w trybie autonomicznym

Konfekcjonowanie przewodów, okablowywanie i opisywanie są wciąż czasochłonnymi etapami budowy rozdzielnic. Istnieją już w pełni zautomatyzowane systemy produkcji na dużą skalę, jednak nie są one odpowiednie ani opłacalne dla firm budujących rozdzielnice pod projekty, które często muszą korzystać z klasycznych narzędzi. To właśnie tam Wire Processing Center (WPC) firmy Weidmüller przydaje się najbardziej – doskonałe połączenie komponentów, które umieszczone są na mobilnej stacji roboczej. Oznacza to, że kompaktowa stacja robocza może być przemieszczana i umieszczana wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Improwizowana praca przy rozdzielnicy i konieczność ciągłego przechodzenia pomiędzy miejscem instalacji a stacją roboczą to już przeszłość. Na WPC składa się maszyna do cięcia, automat do zdejmowania izolacji i zaciskania oraz drukarka termotransferowa. Ponadto WPC ma systemy podawania przewodów ze szpul bezpośrednio na stanowisko lub zasilania systemów podajnikowych, takich jak dla większych opakowań kart oznacznikowych. W skład zestawu wchodzi również system regałowy do gromadzenia materiałów eksploatacyjnych. Dzięki WPC można również przetwarzać przewody o przekrojach od 0,5 mm2 do 2,5 mm2 (~ AWG 20-14).

Oprogramowanie jest intuicyjne w obsłudze. Oprogramowanie prowadzi użytkownika przez proces obróbki i kontroluje prawidłowe przetwarzanie poszczególnych etapów pracy. Półautomatyczny montaż przewodów przyspiesza proces nawet o 80 procent, ponieważ przewód może być na przykład automatycznie przycinany na odpowiednią długość w tym samym czasie, gdy drukowane są oznaczniki. Operator musi jedynie podłączyć oznaczniki i wsunąć końce przewodów do automatu do zaciskania. Oprogramowanie automatycznie dopasowuje go do odpowiedniego przekroju przewodu. Może to również zapobiegać błędom obsługi.

Zadania można łatwo wizualizować i filtrować na 15-calowym ekranie dotykowym, tak aby na przykład wszystkie zadania dla określonego przekroju przewodu mogły zostać kolejno przetworzone, tzn. bez zmiany szpuli. Operator może jednak również usunąć poszczególne komponenty z sekwencji procesu, np. jeśli oznaczanie powinno być wykonane bezpośrednio w rozdzielnicy lub w późniejszym czasie. W ten sposób WPC oferuje dodatkową elastyczność, co oznacza, że wszystkie komponenty mogą być również wykorzystywane autonomicznie w zakresie poszczególnych funkcji. Nawet krótkie serie, które są powszechne w tej branży, można wykonywać bezpośrednio na WPC. Operator może w dowolnej chwili przełączyć się z pracy w pełni manualnej na przetwarzanie wysoce zautomatyzowane.

Oprogramowanie do planowania sekwencji operacji (narzędzie WPC) daje planiście pełną swobodę wprowadzania danych montażu. Dane można importować bezpośrednio z plików EPLAN lub CSV, ale można je także wprowadzać ręcznie. Dane te można przesyłać z oprogramowania projektowego za pośrednictwem wewnętrznej sieci firmy bezpośrednio do WPC lub można je przenieść za pomocą nośnika USB.

Wire Processing Center można dostosować do poszczególnych stacji roboczych, a także zintegrować z istniejącymi strukturami. Jeśli początkowo w produkcji wykorzystywane są tylko pojedyncze komponenty (maszyna lub drukarka), w każdej chwili można łatwo dodać kolejne komponenty systemu WPC. Stelaż oferuje również dodatkowe opcje połączeniowe, takie jak USB, zasilanie i sprężone powietrze. Dzięki Wire Processing Center konstruktorzy rozdzielnic mogą zoptymalizować swoje procesy pracy przy jednoczesnym utrzymaniu jednorodnego wysokiego poziomu jakości.