Bezpieczne obudowy na wzburzone wody

Liebherr wykorzystuje wytrzymałe skrzynki rozdzielcze Weidmüller, aby zapewnić ochronę przed surowymi warunkami środowiskowymi swoim żurawiom statkowym, offshore i portowym.

Bezpieczne obudowy na wzburzone wody

Bezpieczne obudowy na wzburzone wody – Liebherr, Austria

Bezpieczne obudowy na wzburzone wody – Liebherr, Austria

Wysokości alpejskie i mgła solna nie mają ze sobą wiele wspólnego? W przypadku Liebherr jest inaczej. Producent urządzeń budowlanych dostarcza ze swojej siedziby w austriackim mieście Nenzing dostosowane do zastosowania żurawie do przenoszenia ładunków.

Zakres żurawi statkowych Liebherr obejmuje potrzeby na pokładach wszystkich typów statków, w tym możliwość podnoszenia ciężkich ładunków. Dla przemysłu offshore firma dostarcza wykonywane na specjalne zamówienia żurawie offshore. Do przenoszenia ładunków masowych i obsługi na morzu dostępna jest szeroka gama żurawi pływających montowanych na pontonach i barkach. Ponadto Liebherr Port Equipment oferuje produkty, które zapewniają wszechstronne rozwiązania dla każdego typu przenoszenia ładunku w portach.

– Aby poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami środowiskowymi oddziaływującymi na nasze żurawie statkowe, offshore i samojezdne, potrzebujemy solidnych skrzynek rozdzielczych, które są odporne na działanie wody morskiej, wiatru, słońca i pyłu. Muszą również być w stanie poradzić sobie ze wstrząsami i drganiami, wyjaśnia Michael Oberhuber, strategiczny prokurent komponentów elektrycznych w Liebherr, opisując szczególne wymagania sektora docelowego.

– Optymalnym rozwiązaniem okazała się obudowa ze stali nierdzewnej Klippon® TB-MH firmy Weidmüller. Solidna jakość i możliwość spełnienia wszelkich wymagań dzięki wykorzystaniu zaledwie kilku wersji przekonały nas, że powinniśmy korzystać z rozwiązań rodziny Klippon®.

Odporność na korozję i całkowita szczelność

Skrzynki rozdzielcze są instalowane na dźwigach w celu zbierania i selektywnego przekazywania sygnałów elektrycznych między sterownikiem, czujnikami i silnikami. Jednostki obudów są stale narażone na działanie mgły solnej, brudu i pyłu metalicznego.

Ponieważ te czynniki środowiskowe dosłownie uderzają w obudowy, są one wytwarzane z wysokiej jakości stali nierdzewnej (1.4404/316L) wykończonych polerowaniem elektrolitycznym. Proces ten wygładza powierzchnie tak, że zanieczyszczenia nie mogą nawet przylegać do obudów. W ten sposób zapobiega się powstawaniu jakiejkolwiek korozji.

– Aby zapewnić, że obudowy są doskonale uszczelnione, używamy wysokiej jakości silikonowej uszczelki, która idealnie pasuje do kszatłtu obudowy. Dzięki mocowaniom śrubowym wokół obudowy, uszczelka jest ściskana symetrycznie, co zapewnia, że obudowa jest całkowicie szczelna, wyjaśnia Stephan Rücker, kierownik ds. portfolio obudów Weidmüller.

– Elementy dystansowe na zawiasie również zapewniają określony nacisk na uszczelkę. Kiedy nasi klienci ponownie otwierają obudowy – nawet gdy robią to po bardzo długim czasie – uszczelka jest nienaruszona i rozpręża się, wracając do swojego pierwotnego kształtu. Kiedy obudowa zostanie ponownie zamknięta, efekt uszczelnienia pozostaje niezmiennie niezawodny. Zabezpieczenie dociskowe jest pewne, ponieważ uszczelka zawsze działa.

Uszczelnienie jest tym lepsze, nawet w ekstremalnych warunkach środowiskowych, że gniazda mają gwint wewnętrzny i są przyspawane do płyt przykręcanych w ścianie obudowy. Dzięki temu procesowi Weidmüller zapobiega nieszczelności. Eliminacja nitonakrętek i dodatkowych materiałów uszczelniających minimalizuje wpływ wstrząsów mechanicznych, zbyt wysokiego momentu obrotowego i drgań na uszczelnienie złączy z gwintem wewnętrznym. – W celu dodatkowej kontroli jakości na gotowych obudowach przeprowadzamy wspomagane komputerowo badanie szczelności pod ciśnieniem, mówił dalej pan Rücker. – W ten sposób możemy zapewnić naszym obudowom stały i bezwarunkowy wysoki poziom jakości.

Minimalna liczba wersji, maksymalna ochrona

– Byliśmy pod wrażeniem wysokiej jakości obudów Klippon®, które widzieliśmy w fabryce Weidmüller, wspominał pan Oberhuber. – Dla nas decydującym czynnikiem była możliwość zmniejszenia liczby wersji obudów, które wykorzystaliśmy dzięki specjalnym usługom oferowanym przez Weidmüller. Możemy na przykład wykorzystać jedną skrzynkę rozdzielczą wyposażoną w złączki szeregowe przelotowe – dzięki certyfikacji obejmującej dopuszczenie Ex można jej użyć w trzech różnych zastosowaniach. Ta oferta znacznie zmniejszyła dla nas pracochłonność projektowania.

Wszystkie obudowy ze stali nierdzewnej Klippon® są testowane i zatwierdzane zgodnie z najnowszymi normami międzynarodowymi, w tym ATEX i IECEx zgodnie z normą EN60079. Dlatego idealnie nadają się do wykorzystania na platformach wiertniczych i w portach.

Masz jakieś pytania?

* Pola wymagane