Dzięki fotowoltaice oczyszczanie ścieków jest „bardziej ekologiczne”

Rozpościerający się na powierzchni równej pięciu boiskom piłki nożnej system o mocy 3 MW na dachu oczyszczalni ścieków Aquiris jest największym tego typu systemem w Belgii. Rozdzielnice fotowoltaiczne Weidmüller pomagają zapewnić, że 10 000 zainstalowanych modułów fotowoltaicznych generuje najwyższą możliwą moc wyjściową przekraczającą 3,2 MW.

Dzięki fotowoltaice oczyszczanie ścieków jest „bardziej ekologiczne”

Dzięki fotowoltaice oczyszczanie ścieków jest „bardziej ekologiczne” – Aquiris, Belgia

Około 1,4 miliona mieszkańców Regionu Stołecznego Brukseli produkuje codziennie około 275 milionów litrów ścieków. Do oczyszczania tej ilości wody w oczyszczalni ścieków Aquiris rocznie potrzeba łącznie 182 MWh. Aby zapewnić wytwarzanie tej energii w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska, produkcja energii wodnej i z biogazu została niedawno uzupełniona przez system fotowoltaiczny na dachu oczyszczalni ścieków. Te trzy technologie obejmują obecnie jedną czwartą ogólnego zapotrzebowania na prąd wymagany do oczyszczania ścieków.

Wydajnosć, która zachowuje ciągłą przejrzystość

Trzy inwertery o mocy 1 MW fińskiego producenta VACON® czyste dostawy energii do krajowej sieci elektrycznej. Kluczową zaletą jest tu koncepcja „Multimaster”, zgodnie z którą system VACON® zapewnia, że system fotowoltaiczny zawsze generuje maksymalną moc wyjściową dla natężenia słońca w danym momencie.

W odniesieniu do statusu systemu i generowania elektryczności przez inwertery zawsze zagwarantowana jest wysoka przejrzystość. Dzięki zdalnemu monitoringowi i komunikacji za pośrednictwem Modbus TCP/RTU operator może śledzić profil mocy wyjściowej w trybie online i otrzymywać powiadomienia o najnowszych zdarzeniach za pośrednictwem wiadomości SMS. W związku z tym czas przestojów można skutecznie ograniczyć.

Monitorowanie poszczególnych ciągów

W ramach monitoringu 60 rozdzielnic fotowoltaicznych, które firma VACON® zamówiła od Weidmüller, odgrywa decydującą rolę. Zainstalowane są między modułami słonecznymi a inwerterem i łączą wygenerowaną energię elektryczną. Umożliwia to monitorowanie gęstości mocy poszczególnych ciągów w celach diagnostycznych, co pozwala na bardzo szybkie identyfikowanie i serwisowanie ciągów o niskiej mocy wyjściowej.

– Na podstawie powtarzających się wymagań klientów opracowaliśmy już wiele wypróbowanych i przetestowanych konfiguracji systemów fotowoltaicznych. W ten sposób udało się nam bezpośrednio spełnić wymagania VACON® przy użyciu gotowych rozdzielnic fotowoltaicznych, mówi Rudi Vanderstraeten, dyrektor ds. przemysłu w Weidmüller, który doradzał firmie VACON® podczas realizacji projektu. – Dzięki konfiguracji komponentów ochrony przeciwprzepięciowej i monitorowania ciągów nasi klienci czerpią korzyści z kompleksowego rozwiązania systemowego, które jest szczególnie łatwe do wdrożenia w istniejącej topografii SCADA. Przejrzystość zatem nie dotyczy tylko oczyszczania ścieków, lecz również wytwarzanie energii na dachu jest całkowicie jasne i uporządkowane.

Goście z Kraju Wschodzącego Słońca

System uzdatniania wody, który autonomicznie pokrywa swoje zapotrzebowanie na elektryczność na trzy różne sposoby jest czymś niezwykłym. W każdym razie z pewnością zaimponował japońskim klientom Weidmüller, którzy odwiedzili zakład fotowoltaiczny w Belgii.

– Podczas wizyty w naszych zakładach produkcyjnych i w laboratoriach wewnętrznych byliśmy w stanie zaprezentować gościom z Japonii nasze wysokie standardy jakości, które stosujemy podczas opracowywania i produkcji rozwiązań dla fotowoltaiki. Późniejsza wizyta w Belgii dowiodła jedynie, że nasze standardy są stale utrzymywane w tym zastosowaniu, wyjaśnia Klaus Holterhoff, szef wydziału rozwiązań specjalnych w Weidmüller. – Na dachu oczyszczalni głównym zainteresowaniem cieszyły się rozdzielnice fotowoltaiczne, które dostosowaliśmy specjalnie do wymagań zakładu i jego położenia.

Zainspirowani oglądanymi rozwiązaniami fotowoltaicznymi goście Weidmüller, rozpoczęli już w Japonii kilka własnych nowych projektów. Na przykład Marubeni opiera się na rozwiązaniach fotowoltaicznych Weidmüller, od ciągów po sterownię. Elektrownia ta osiąga obecnie moc 82 MW. Ogólnie rzecz biorąc, tzw. „Kraj Wschodzącego Słońca” jest jednym z najważniejszych rynków energii słonecznej. W rzeczywistości pozyskiwanie energii słonecznej jest bardzo ważnym projektem krajowym dla tego piątego co do wielkości odbiorcy energii na świecie.