Rosnący poziom cyfryzacji zakładów przemysłowych wymaga dalszego rozwoju istniejącego okablowania Ethernet. W szczególności w przypadku czujników, czy lokalnych modułowych jednostek sterowania, konwencjonalne koncepcje okablowania nie są już w stanie spełnić nowych wymagań dotyczących zapotrzebowania na miejsce i pracochłonność montażu.
Jednym z rozwiązań jest Ethernet jednoparowy (SPE) – standard Ethernetu do przesyłania danych przez jedną parę przewodów (Ethernet 2-przewodowy). Ethernet jednoparowy został opracowany w celu uproszczenia i udoskonalenia przesyłania danych w zastosowaniach przemysłowych poprzez zapewnienie prostego i opłacalnego sposobu budowania sieci Ethernet z wykorzystaniem istniejących przewodów.
Firma Weidmüller wraz z partnerami z branży technologii łączeniowych, opiera się na innowacyjnej technologii Ethernetu jednoparowego, pracując nad nowymi standardami branżowymi. Technologia ta umożliwia spójne i ekonomiczne połączenie dużej liczby urządzeń końcowych w ramach przemysłowego IoT – od czujników na obiekcie po chmurę.
SPE System Alliance jest stowarzyszeniem wiodących przedsiębiorstw technologicznych z różnych branż, które łączą i wymieniają swoje doświadczenie w zakresie Single Pair Ethernet. Wszyscy partnerzy podzielają wspólny cel wspierania technologii Ethernetu jednoparowego dla przemysłowego IoT oraz wszelkich innych obszarów zastosowań. Szczegóły i metody kontaktu z SPE System Alliance są dostępne na stronie internetowej. Znajduje się tam również więcej informacji na temat technologii Ethernetu jednoparowego, przykłady zastosowań, korzyści i nie tylko.
Potrzebujesz więcej informacji o technologii Ethernetu jednoparowego oraz produktów SPE firmy Weidmüller? Zebraliśmy dla Ciebie dodatkowe informacje, które są dostępne do pobrania. Zapraszamy do pobrania naszej broszury lub białej księgi, aby uzyskać dokładnie te informacje, którzy potrzebujesz do swoich zastosowań. Skorzystaj z tych zasobów, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie w technologii Ethernetu jednoparowego dla swoich potrzeb.
Ethernet jednoparowy (SPE) to technologia, która spełnia zasadnicze wymagania dotyczące zastosowań w ramach IIoT i przemysłu 4.0. Została opracowana w celu umożliwienia kompleksowej, inteligentnej łączności sieciowej na wszystkich płaszczyznach z wykorzystaniem Ethernetu przemysłowego.
Rozwiązania w zakresie Ethernetu jednoparowego są skalowalne, deterministyczne i w pełni kompatybilne z warstwami protokołów powyżej warstwy fizycznej 1, umożliwiając komunikację między wszystkimi komponentami w zastosowaniach przemysłowych.
Konieczne jest opracowanie nowych technologii, aby technologia Ethernet stała się uniwersalna od czujnika aż do chmury oraz aby uzupełniać istniejące systemy magistralowe na poziomie procesowym.
Aktualna technologia Ethernet jest zbyt złożona i obszerna dla wielu przypadków zastosowań w przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT) oraz często nie nadaje do połączeń na najniższym poziomie terenowym. SPE (Ethernet 2-przewodowy) stanowi rozwiązanie łączące długie odległości okablowania z kompaktową budową oraz prostym, solidnym okablowaniem, które jest szczególnie korzystne w przypadkach zastosowań przyszłościowych w wielu dziedzinach przemysłu.
Ethernet jednoparowy (SPE) jest standardem Ethernetu, który umożliwia przesyłanie danych przez jedną parę przewodów (Ethernet 2-przewodowy). Technologia ta została opracowana w celu uproszczenia i optymalizacji zastosowań przemysłowych. SPE przesyła dane i energię (PoDL) przez jedną parę przewodów, co zmniejsza koszty okablowania i ułatwia instalację.
SPE wykorzystuje technologię symetrycznego przesyłania, w której dane są przesyłane w obu kierunkach jednocześnie za pośrednictwem jednej pary przewodów. Technologia ta zapewnia stabilne i niezawodne połączenia nawet na dużych odległościach i w trudnych warunkach przemysłowych. Dzięki prędkości przesyłania 10 Mbit/s przy odległości do 1000 m i do 1 Gbit/s przy odległości do 40 m SPE jest idealnym rozwiązaniem dla przemysłowego IoT – od czujników do jednostek sterowania.
Ethernet jednoparowy (SPE) to idealne rozwiązanie w świetle wyzwań związanych z przemysłem 4.0 i przemysłowym Internetem rzeczy (IIoT). Dzięki SPE przesyłanie informacji z czujników zdalnych i urządzeń nie jest już problemem. Ustandaryzowane interfejsy oraz bezpośrednie połączenie z wykorzystaniem rozwiązania dwużyłowego umożliwiają przesyłanie danych i zasilania jednym kablem. Co najlepsze, SPE może łączyć punkty oddalone o maks. 1000 m, co zapewnia większą dostępność w zakładzie oraz więcej danych produkcyjnych. Redukcja liczby przewodów do jednej pary znacznie zmniejsza pracochłonność prowadzenia okablowania.
Dodatkowo Ethernet jednoparowy (SPE) umożliwia przesyłanie danych i zasilania z wykorzystaniem technologii PoDL, zapewniając prędkość przesyłania do 1 GBit/s. W ten sposób zapewniony jest ujednolicony system komunikacji oparty na Ethernecie od czujników aż po chmurę. Przygotuj się na przyszłość – z Ethernetem jednoparowym jako kluczową technologią komunikacji przemysłowej i infrastruktury sieciowej!
Czy chcesz mieć dostęp do danych w warunkach terenowych w technice procesowej? Jeśli tak, Ethernet APL jest rozwiązaniem dla ciebie! Ethernet APL jest częścią Ethernetu jednoparowego i został opracowany specjalnie z myślą o technice procesowej.
Firma Weidmüller oferuje kwalifikowane komponenty do obu obszarów zastosowań. Na potrzeby Ethernetu jednoparowego w automatyzacji przemysłowej i budynkowej firma Weidmüller oferuje zminiaturyzowane złącza, przewody patch, złącza do konfekcjonowania beznarzędziowego do zastosowań w warunkach IP20 i IP67. Jeśli chodzi o Ethernet APL w technice procesowej, firma Weidmüller oferuje szeroki zakres komponentów kwalifikowanych dla Ethernet APL, takich jak klasyczne złączki szeregowe z przyłączem śrubowym lub sprężynowym, Zaciski i złącza do PCB OMNIMATE®, wbudowane, i do samodzielnego montażu na obiekcie (M12).
Korzystaj z technologii Ethernet APL, aby uzyskać dostęp do danych w terenie w wymagających warunkach przemysłowych oraz korzystaj z niezawodnej transmisji danych oraz jednoczesnego dostarczania zasilania przez skręcaną parę kabli do 1000 m, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo własne.
Ethernet jednoparowy (Ethernet 2-przewodowy) opisuje różne standardy Ethernetu opierające się na normie IEEE 802.3 i umożliwia prędkość transmisji wystarczającą nawet dla złożonych komponentów czujników. Przy długości transmisji kablowej do 1000 m możliwe jest przesyłanie danych z prędkością 10 Mbit/s, podczas gdy zgodnie z normą prędkość przesyłu danych od 100 Mbit/s do 1 Gbit/s może być osiągnięta przy długości kabla przesyłowego 40 m.
Jest jednak widoczne, że ujednolicona, minimalna długość transmisji 40 m przy 100 Mbit oraz Gbit może zostać znacząco zwiększona przez zastosowanie odpowiednich komponentów infrastruktury.
Ethernet jednoparowy (SPE) sprawia, że zasilanie urządzeń peryferyjnych jest teraz jeszcze łatwiejsze i bardziej elastyczne. Dzięki technologii Power over Data Line (PoDL) możliwe jest dostarczanie zasilania do podłączonych urządzeń przez kabel danych bez konieczności zastosowania osobnego kabla zasilania. Technologia PoDL oferuje różne poziomy napięcia od 24 V do 48 V i może zapewnić klasy mocy do 52 W na zasilaczu (PSE). To sprawia, że wykorzystanie Ethernetu jednoparowego jest jeszcze wydajniejsze oraz zapewnia oszczędność miejsca i kosztów.
Ethernet jednoparowy (SPE) to przełomowa innowacja, która wspiera przyszłościowe obszary zastosowań w sposób efektywny i ekonomiczny. W porównaniu z tradycyjnym Ethernetem – SPE umożliwia zastosowanie bardziej inteligentnych, kompleksowych rozwiązań sieciowych, które są skalowalne, deterministyczne i w pełni interoperacyjne.
W przeciwieństwie do systemów magistralowych SPE (Ethernet 2-przewodowy) umożliwia bezproblemowe połączenie urządzeń terenowych, takich jak czujniki, umożliwiając transmisję danych w czasie rzeczywistym z poziomu terenowego, wykorzystując kompleksową komunikację TCP/IP. Odbywa się to bez dodatkowych bramek lub duplikatów infrastruktury do sterowania i do celów informatycznych, co zapewnia zdecydowaną przewagę nad innymi systemami.
Norma IEC 63171 dotyczy standaryzacji technologii łączeniowej Ethernetu jednoparowego. Norma ta definiuje podstawowe informacje, techniki testowania i wymogi względem złączy SPE. Normy obejmują charakterystykę elektryczną i transmisji, a także różne powierzchnie łączeniowe. Dodatkowo norma ta uwzględnia koncepcję MICE (kwestie mechaniczne, wnikania, klimatyczne i elektromagnetyczne), która dotyczy warunków środowiskowych oraz obszarów zastosowań.
IEC 63171: norma podstawowa
Kluczowe znaczenie dla spójności procesów ma Single Pair Ethernet System Alliance (SPESA) jest stowarzyszeniem wiodących firm na rynku, którego celem jest optymalne wykorzystywanie ogromnego potencjału nowej technologii SPE w przyszłości. Sojusz na Rzecz Systemu Ethernetu Jednoparowego (SPESA) promuje wymianę między ekspertami z różnych obszarów technologicznych w celu wprowadzenia technologii SPE na jak największą liczbę rynków i zastosowań oraz stworzenia wspólnego standardu rynkowego.
W celu szybkiego wprowadzenia Ethernetu jednoparowego SPESA pracuje również nad zbudowaniem bazy wiedzy eksperckiej w zakresie tej technologii oraz jednocześnie nad eliminacją przeszkód technologicznych stojących na drodze do jej wdrażania.