Techniczny majstersztyk

Inwestycja obejmująca 400 hektarów, 1,5 mln modułów fotowoltaicznych o mocy wyjściowej 143 MWp, o wartości 434 mln EUR, która została całkowicie zrealizowana w ciągu jedenastu miesięcy: to imponujące fakty na temat obecnie największej w Europie instalacji fotowoltaicznej zbudowanej przez EDF w pobliżu Nancy we Francji

Techniczny majstersztyk

Techniczny majstersztyk

– Pełne zrozumienie wymagań tego projektu oraz wyraźne rozróżnienie między projektowaniem technicznym a wdrażaniem rozwiązań technik łączeniowych były kluczowymi kryteriami, które zastosowaliśmy przy wyborze naszych partnerów, mówią panowie Vendier i Panico z francuskiej grupy inżynierskiej Spie. I to właśnie są cechy, które zakwalifikowały firmę Weidmüller do naszego projektu. Zespół zyskał nasze pełne zaufanie w całym czasie trwania partnerstwa, aktywnie wsłuchując się w nasze potrzeby i zapewnił nam majstersztyki techniczne.

Rozwiązania specjalne dla rekordowego projektu

1 200 wtórnych i 300 pierwotnych skrzynek przyłączeniowych ze zintegrowanym monitoringiem – tego wymagaliśmy od firmy Weidmüller. Skrzynki przyłączeniowe generatora zostały zainstalowane między modułami słonecznymi a inwerterem i łączą wygenerowany prąd. Stanowią one optymalny komponent przyłączeniowy i umożliwiają efektywną eksploatację dużych obiektów, takich jak projekt EDF.

Firma Weidmüller opracowała już szereg standardowych konfiguracji w oparciu o powtarzające się wymagania klientów. Weidmüller wdraża jednak również rozwiązania specjalne – tak jak miało to miejsce w przypadku tego dużego projektu we Francji – specjalnie dostosowane do indywidualnej architektury dużych obiektów.

Wtórne skrzynki przyłączeniowe zostały zainstalowane na modułach fotowoltaicznych i zawierają bezpieczniki, przełącznik izolujący i ochronnik przeciwprzepięciowy ze zdalnym monitorowaniem. Mają napięcie wyjściowe 712 lub 760 V i prąd znamionowy od 10 do 70 A.

Są one podłączane do pierwotnych skrzynek przyłączeniowych za pomocą zakopanych kabli aluminiowych, które są montowane wraz z inwerterami zasilania i transformatorami w lokalnych szafach sterowniczych. Każda pierwotna skrzynka przyłączeniowa jest połączona z około 20-26 wtórnymi skrzynkami przyłączeniowymi i jest wyposażona w moduły do pomiaru prądów ciągów. Umożliwia to ciągłą optymalizację wydajności instalacji.

Przewody zasilające, które przesyłają prąd wejściowy do wtórnych skrzynek przyłączeniowych, są podłączone do przelotowych zacisków WDU i zacisków śrubowych WFF o powierzchni styku do 300 mm² i są zabezpieczone bezpiecznikiem. Zaciski WDU i WFF były certyfikowane przez firmę Weidmüller do aplikacji 1000 V DC po badaniu wyładowań niezupełnych z użyciem napięcia stałego.

Grubość izolacji, wymiary zacisków lub inne cechy fizyczne zacisków na pierwszy rzut oka nie wydają się odpowiednie dla aplikacji DC. Należy jednak łącznie wziąć pod uwagę różne cechy charakterystyczne. Z tego powodu firma Weidmüller uzyskała certyfikat dla każdego poszczególnego typu zacisku modułowego dla tej aplikacji. Prąd wyjściowy pierwotnych skrzynek przyłączeniowych może przekraczać 1000 A. Każdy rozdzielacz przekazuje napięcie 33 kV do stacji rozdzielczej, znajdującej się w odległości 15 km, gdzie jest ono zwiększane do 63 kV i wprowadzane do sieci RTE.

Opracowanie i produkcja w rekordowym czasie

Zanim rozpoczęto produkcję uzbrojonych obudów, firma Weidmüller opracowała prototypy wtórnych i pierwotnych skrzynek przyłączeniowych zgodnie ze specyfikacjami Ingérop, podmiotu świadczącego usługi konsultingowe z zakresu inżynierii zatrudnionego przez EDF. Kryterium polegało na tym, że skrzynki przyłączeniowe musiały być zgodne z francuskimi przepisami dotyczącymi DC i norm dotyczących instalacji urządzeń fotowoltaicznych, zgodnie ze wskazówką dotyczącą najlepszej praktyki UTE C 15 712.

– Opierając się na specyfikacjach Ingérop, opracowaliśmy skrzynki przyłączeniowe generatorów, które są starannie przystosowane do systemów fotowoltaicznych i które są uzbrojone i odpowiednio przetestowane. Właśnie w tym obszarze udało nam się zdobyć przewagę dzięki naszemu szerokiemu praktycznemu i rynkowemu doświadczeniu, przypomina Vincent Fiévet, dyrektor ds. klientów kluczowych w Weidmüller.

– Dzięki naszej znajomości francuskich przepisów technicznych byliśmy w stanie dostarczyć klientowi rozwiązania, które w pełni spełniają obowiązujące normy. Dlatego też nasze prototypy z powodzeniem przeszły testy w tej aplikacji.

Aby dotrzymać napiętego harmonogramu, produkcja w Weidmüller szła pełną parą: w okresie od czerwca do listopada 2011 r. z linii produkcyjnej w Barcelonie każdego dnia schodziło 30 wtórnych i pięć pierwotnych skrzynek przyłączeniowych.

– Udźwignięcie takiego zakresu produkcji w bardzo ograniczonym czasie wymaga pełnego zaangażowania, komentują panowie Vendier i Panico ze Spie.

– W tym zakresie firma Weidmüller ponownie wykazała się wartościami, które dla nas wiele znaczą, między innymi zachowaniem bliskości do projektu i proaktywnym przyjmowaniem odpowiedzialności. W zespole firmy Weidmüller znaleźliśmy partnera, który w równym stopniu zaimponował nam swoim pozytywnym nastawieniem, a także realizmem – czyli optymalnym połączeniem przy tak napiętym harmonogramie w projekcie takim, jak ten.

Oprócz Spie firma EDF zaangażowała dwa inne przedsiębiorstwa do realizacji projektu: Clemessy i Ineo. Wszystkie trzy firmy miały ze sobą coś wspólnego: powierzyły Weidmüller zaprojektowanie, opracowanie i produkcję około 1 500 skrzynek przyłączeniowych generatorów w rekordowym czasie – i ostatecznie były całkowicie zadowolone.