Sprytne butelkowanie

Dzięki doskonałej konfiguracji diagnostycznej i oszczędności miejsca, system u-remote firmy Weidmüller zapewnia niezawodny proces sterowania w nowej maszynie do napełniania belgijskiego producenta maszyn, firmy Crown-Baele.

Sprytne butelkowanie

Sprytne butelkowanie – Crown-Baele, Belgia

Philip Vorsselmans, starszy kierownik projektu i automatyzacji w Crown-Baele, zaprosił firmę Weidmüller do udziału w rozruchu rozlewni w browarze Het Anker w Mechelen. Moduły u-remote Weidmüller wykorzystywane są do sterowania maszyną do butelkowania

Maszyny do butelkowania wysokiej jakości

Od ponad 50 lat Crown-Baele zdobywa światową reputację w zakresie produkcji niezawodnych maszyn do butelkowania wysokiej jakości, zaprojektowanych tak, aby działały niezwykle długo. Misją Crown-Baele jest oferowanie najlepszych usług i rozwiązań dla wszelkiego rodzaju czynności związanych z butelkowaniem. Crown-Baele ma wyspecjalizowany i pełen pasji zespół ekspertów i inżynierów terenowych, który poprawia wydajność maszyn na całym świecie. Trzy lata temu firma Crown-Baele odświeżyła swój dział automatyzacji. Tam, gdzie we wcześniejszych rozwiązaniach wykorzystywano modemy, obecnie coraz ważniejsze staje się zdalne serwisowanie przez Internet. Nie ma na świecie miejsca, skąd eksperci i inżynierowie nie mogliby pracować. Dopóki istnieje możliwość podłączenia się do Internetu, zawsze można przeprowadzić zdalne monitorowanie maszyny klienta i udzielić mu porad.

21 000 butelek na godzinę

Przez lata miejski browar Het Anker w Mechelen używał przestarzałej maszyny do butelkowania, lecz z uwagi na regularne przestoje i rosnące zapotrzebowanie na większą wydajność butelkowania (ktora zwiększyła się z 7 000 do 21 000 butelek na godzinę) browar Het Anker skontaktował się z Crown-Baele, aby zaprojektować maszynę do butelkowania o wydajności 21 000 butelek na godzinę. Browar Het Anker zdecydował się współpracować z Crown-Baele ze względu reputację godnego zaufania dostawcy i partnera w zakresie konserwacji.

Crown-Baele specjalizuje się nie tylko w procesie butelkowania, ale także w całym procesie pakowania, od pustej po zakorkowaną i etykietowaną butelkę Goudena Carolusa.

Po otrzymaniu zlecenia od Het Anker firma Crown-Baele zbadała całą linię pakowania, aby ustalić, czy istniejące maszyny dadzą radę współpracować z nową maszyną o zwiększonej wydajności rozlewania – 21 000 butelek na godzinę. Po gruntownym przebadaniu wszystkich procesów firma Crown-Baele zaczęła sprawdzać wydajność całego procesu pakowania i wprowadziła ulepszenia do maszyn.

Sprytne butelkowanie i wydajność

Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych poszukiwań odpowiedniego rozwiązania zdalnych I/O do maszyny do butelkowania dla Het Anker, wybrane zostały moduły u-remote od Weidmüller, ze względu na możliwości diagnostyczne i oszczędzającą miejsce konfigurację.

Sterownik PLC Siemens S7-300 ze sterowaniem PROFINET kontroluje maszynę do butelkowania, a panel dotykowy zapewnia czytelną wizualizację procesu i obsługę. Obrotowa maszyna do butelkowania ma 56 pozycji, w których każda butelka jest napełniana z osobna. Dlatego każda pozycja napełniania została wyposażona w odrębne sterowanie i czujniki. W tym przypadku moduł u-remote wykorzystywany jest w części obrotowej, gdzie różne czujniki i zawory sterujące są bezpośrednio podłączone do jego modułów. Wyspa zaworowa jest połączona z PROFINET i steruje cylindrami, które zaciskają butelki w procesie butelkowania.

W kolejnej maszynie, lokalny sterownik PLC I/O, zostanie zastąpiony modułem u-remote ze względu na niewielki rozmiar i optymalną konstrukcję I/O. Ponadto dzięki zastosowaniu modułu u-remote łatwiej jest standaryzować układ komponentów w szafie sterowniczej w przypadku, gdy użytkownik końcowy chce zastosować sterownik PLC innej marki.

Sprytne butelkowanie i bezpieczeństwo

Maszyna do butelkowania Crown-Baele została zaprojektowana w taki sposób, żeby napełniała butelki o pojemności 0,2 i 0,75 litra oraz pomiędzy tymi pojemnościami. Wszystkie te zmiany można wprowadzić za pomocą ustawień na panelu dotykowym. Inną sprytną funkcją jest to, że maszyna wykrywa uszkodzone butelki. W takim przypadku uruchamia się automatycznie procedura czyszczenia, która trwa kilka cykli napełniania.

Podczas tych cykli pozycja uszkodzonej butelki jest automatycznie opróżniana, jak również sąsiednie pozycje. W ten sposób ściśle monitorowane jest bezpieczeństwo i higiena. Istotną częścią tego procesu są szeroko zakrojone funkcje diagnostyczne u-remote. – Korzyści systemu u-remote są tak samo sprytne, jak nasze butelki, mówi Philip Vorsselmans.

Na pytanie, w jaki sposób Philip Vorsselmans opisałby Crown-Baele, odpowiada – Firma innowacyjna i zorientowana na klienta, tego właśnie szukamy u partnerów takich, jak Weidmüller.