Półautomatyzacja w prefabrykacji rozdzielnic

Rozmawiamy z André Rose z BN Automation o korzystaniu z naszego centrum obróbki przewodów

Półautomatyzacja w prefabrykacji rozdzielnic

Do 80% wydajniejsze konfekcjonowanie przewodów

Obecnie w procesach produkcyjnych związanych z inżynierią sterowania i prefabrykacją szaf elektrycznych, nadal wiele prac wykonywanych jest ręcznie. W czasach postępu cyfryzacji i coraz większego niedoboru wykwalifikowanych pracowników, nowe metody produkcji i procesy inżynieryjne muszą być szybsze, precyzyjniejsze i bardziej opłacalne. Wzrost poziomu automatyzacji i wykorzystania możliwości w dzisiejszych podejściach do cyfryzacji, stanowi ogromny bodziec do zwiększenia sprawności. Szczególnie w dziedzinie okablowania, wiele czynności ręcznych w mechanicznym przygotowaniu kabli zabiera dużą część czasu pracy. Ale jak wygląda wdrożenie w praktyce? André Rose z BN Automation AG rozmawia z firmą Weidmüller o korzystaniu z centrum obróbki przewodów (WPC).

W szczególności konfekcjonowanie przewodów, oprzewodowanie i znakowanie, są wciąż czasochłonnymi etapami prefabrykacji rozdzielnic. Mimo że istnieją w pełni zautomatyzowane systemy wykorzystywane do produkcji masowej, to zwykle opłacają się one jedynie przy dużych seriach. W przypadku działalności konstruktorów rozdzielnic w ramach prefabrykacji, są one rzadko opłacalne. Dlatego wiele przedsiębiorstw poszukuje rentownych rozwiązań pracy wspomaganej. Tak było w przypadku BN Automation AG z Turyngii, jednego z czołowych przedsiębiorstw inżynieryjnych w przemyśle procesowym. BN Automation AG specjalizuje się w automatyzacji, rozwiązaniach danych i IT.

„Od dłuższego czasu szukaliśmy rozwiązań pracy wspomaganej dla konfekcjonowania przewodów”, wyjaśnia André Rose, kierownik działu prefabrykacji rozdzielnic w BN Automation AG i kontynuuje: „dzięki różnym poprzednim projektom, w naszej firmie stworzyliśmy również możliwości dla zastosowania zaawansowanej cyfryzacji w prefabrykacji rozdzielnic i wdrożenia jej krok po kroku do produkcji”.

Z tego powodu firma bardzo uważnie przyjrzała się istniejącym na rynku systemom i ich zaletom. Celem było uproszczenie istniejących procesów.

„Ale wciąż brakowało nam rozwiązania, które zoptymalizowałoby czasochłonne etapy pracy w obróbce kabli”, przypomina Rose. „Nadal w mniejszym czy większym stopniu prace przy kablach, takie jak montaż, zdejmowanie izolacji i zaciskanie końcówek, odbywały się ręcznie. Dlatego też szukaliśmy wspomagającego rozwiązania, które można by wykorzystać do realizacji całego procesu w ramach jednej procedury roboczej”.

Elastyczność jest naszym głównym priorytetem. Musimy mieć możliwość montażu przewodów i kabli o różnych przekrojach, w krótkim czasie i między projektami. I właśnie to oferuje nam WPC.

André Rose, szef prefabrykacji rozdzielnic w BN Automation AG

Centrum obróbki przewodów (WPC) firmy Weidmüller wypełnia lukę między pełną automatyzacją i pracą całkowicie ręczną – to doskonałe połączenie urządzeń, które umieszczone są na mobilnej stacji roboczej. WPC łączy sprawdzone pojedyncze urządzenia w modułowy system montażu, składający się z automatów do cięcia, do ściągania izolacji i zaciskania końcówek kablowych, a także przemysłowych drukarek oznaczników.

„Oczywiście znaliśmy już niektóre produkty, ale dopiero kiedy odwiedziliśmy stoisko Weidmüller na targach SPS – Smart Production Solutions – w Norymberdze, zobaczyliśmy ich wspólne zastosowanie w zintegrowanym rozwiązaniu, które umożliwia płynny przepływ pracy. Zapewnia ono cięcie przewodów na zadane odcinki, ich obróbkę, a na koniec montaż”, wyjaśnia Rose. „Wyglądało to naprawdę dobrze, kiedy widzieliśmy zastosowanie praktyczne na targach. Następnie przyjrzeliśmy się bliżej centrum obróbki przewodów – nie tylko samej mobilnej stacji roboczej, ale także w szczególności  oprogramowaniu i podstawowej koncepcji spójności danych”.

Firma BN Automation AG była również pod wrażeniem elastycznych opcji użytkowania: w szczególności możliwości wykorzystania wszystkich urządzeń z WPC w trybie autonomicznym oraz w różnych, indywidualnych konfiguracjach. Nawet krótkie serie, które są powszechne w tej branży, można wykonywać bezpośrednio na WPC. Użytkownik ma pełną elastyczność przełączania się w dowolnym czasie między pracą w pełni ręczną a sekwencją procesu sterowanego oprogramowaniem w podejściu systemowym. W zależności od sytuacji, użytkownik może reagować szybko i z maksymalną elastycznością na idealną sekwencję procesów.

„Wyniki zaimponowały nam bardzo wcześnie. Nawet na etapie, kiedy jeszcze nie wykorzystywaliśmy w pełni możliwości WPC”, zauważa Rose z zadowoleniem. „Najpierw przetestowaliśmy jak zsynchronizować i ocenić dane: jak generować dane, jak można je edytować w międzyczasie, jak można je modyfikować, w jaki sposób i jak wprowadzić te dane do stanowiska pracy w celu obróbki przewodów? Oprócz tego, że praca z WPC jest bardzo praktyczna, to właśnie tutaj rozwiązanie firmy Weidmüller od samego początku nam zaimponowało łatwością przenoszenia danych”. Oprogramowanie WPC zapewnia optymalną spójność danych. W ten sposób dane można po prostu przenieść z fazy projektowania do WPC. Dane można importować bezpośrednio z plików EPLAN lub CSV, ale można je także wprowadzać ręcznie. Dane te można przesyłać z oprogramowania projektowego do WPC bezpośrednio, przez wewnętrzną sieć firmy lub za pomocą nośnika USB. Przed transferem, oprogramowanie przeprowadza kontrolę spójności danych, co oznacza, że tylko 100% gotowych danych jest przesyłanych do WPC. Użytkownik może łatwo wizualizować i przefiltrować zlecenia na wyświetlaczu ekranu dotykowego 15". Intuicyjnie obsługiwane oprogramowanie na WPC, umożliwia nawigację użytkownika i prowadzi go przez prawidłowy proces obróbki i montażu. Ten proces może być nawet o 80% wydajniejszy w przypadku półautomatycznego konfekcjonowania przewodów. Po uruchomieniu sekwencji procesów, automat do cięcia i drukarka są uruchamiane jednocześnie. Rose szczególnie pochwalił partnerską współpracę: „Koledzy z firmy Weidmüller wspierali nas przez cały proces rozwoju. Oczywiście na początku były problemy, ale zawsze byliśmy w stanie rozwiązać je wspólnie. Przekazywaliśmy nasze opinie, których firma Weidmüller natychmiast słuchała i włączała do projektu. Naprawdę byliśmy w związku z tym pod wrażeniem”.

Sebastian Reike, kierownik ds. wsparcia produktu w firmie Weidmüller, który wspiera projekt, podkreśla również: „W ten sposób wyobrażamy sobie aktywną współpracę opartą na partnerstwie. Wdrożenie tego projektu było bardzo interesujące. Z niecierpliwością czekamy na kolejny krok i ukończenie kolejnych projektów”.

Kolejną zaletą korzystania z WPC, jest znaczna poprawa jakości kabli, które wcześniej były skrupulatnie konfekcjonowane ręcznie. Jakość wyników pracy może być stale wysoka przez cały dzień roboczy – rankiem, kiedy praca się zaczyna albo wieczorem na nocnej zmianie.

„Dzięki wprowadzeniu WPC, procesy w produkcji są już o wiele bardziej wydajne”, dodaje Rose. „Możemy lepiej planować nasze zasoby i specjalistów. Dzięki nowoczesnemu miejscu pracy i etapom pracy sterowanym cyfrowo, nie musimy już angażować naszych ekspertów do konfekcjonowania przewodów, lecz możemy ich przydzielić do ważniejszych projektów”. BN Automation AG nie jest seryjnym producentem rozdzielnic – każda partia produkcyjna jest unikalna. Każda ma inną strukturę – każda zawiera różne komponenty – każda z różnymi typami przewodów i kabli.

W związku z tym na początku było wahanie, czy taki zakup będzie rentowny, przy wcale nie małych kosztach inwestycyjnych. Obecnie firma BN Automation AG jest przekonana, że wykonała właściwy krok.

Doskonałe dopasowanie

Szafka narzędziowa jako element rozwiązań dla stanowisk pracy

Wspieramy konstruktorów szaf elektrycznych na całym świecie i rozumiemy stojące przed nimi wyzwania. Dlatego zapewniamy dobrze przemyślane produkty i doskonałej jakości rozwiązania dla każdego etapu prefabrykacji szaf. W ten sposób tworzymy dodatkową wartość dla Ciebie i Twoich klientów. Korzystaj z naszej wiedzy.