Podczas gdy wiele przedsiębiorstw dąży do neutralizacji swojego śladu węglowego CO₂, bawarski start-up Reverion idzie o krok dalej: ich innowacyjne instalacje produkcji energii, umieszczone w ekologicznych kontenerach towarowych, umożliwiają uzyskanie ujemnego bilansu CO₂. Firma Reverion została wyodrębniona z Uniwersytetu Technicznego w Monachium i otrzymała już wiele prestiżowych nagród i funduszy na rozpoczęcie działalności, w tym nagrody od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, Edukacji i Badań oraz inicjatyw takich jak SPRIN-D i Europejska Rada Innowacji.
Kluczowym elementem technologii Reverion jest wydajna konwersja energii elektrycznej w gaz magazynowany – zielony wodór lub syntetyczny metan – i odwrotnie, co stanowi odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną. W ten sposób można sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną. W połączeniu z biogazownią, ich rozwiązania kontenerowe nie tylko przekształcają energię, ale mogą nawet aktywnie wiązać CO₂ i udostępniać go do zrównoważonego dalszego wykorzystania lub trwałego przechowywania – co stanowi decydujący wkład w walkę ze zmianami klimatu. Reverion jest wspierany przez partnera technologicznego Weidmüller, który zapewnia dostosowane rozwiązania sprzętowe i programowe w celu przyspieszenia masowej produkcji i wdrożenia przemysłowego.
Opatentowana technologia Reverion opiera się na wysokotemperaturowych ogniwach paliwowych o unikalnej, odwracalnej konstrukcji. W trakcie eksploatacji, biogaz, wodór czy metan przekształcane są w elektryczność, podczas gdy w trybie elektrolizy ta sama instalacja może przekształcać energię elektryczną w wodór czy metan. Pozwala to na magazynowanie nadmiarowej energii w postaci gazu, który w razie potrzeby może być następnie ponownie przekształcony w elektryczność. W obu trybach instalacja osiąga przełomową sprawność elektryczną nawet do 80%. Biorąc pod uwagę wahania w dostępności energii słonecznej i wiatrowej, elastyczny i niezawodny system zarządzania energią ma zasadnicze znaczenie. Technologia firmy Reverion stanowi perspektywiczne rozwiązanie wspierające transformację w kierunku przyszłości neutralnej klimatycznie.
Chociaż tradycyjne biogazownie przyczyniają się do wytwarzania energii odnawialnej, uwalniają one CO₂ podczas wytwarzania energii elektrycznej za pomocą elektrociepłowni. Ponieważ ten CO₂ został pierwotnie pochłonięty z atmosfery przez rośliny podczas ich wzrostu, jest on po prostu poddawany recyklingowi. Oznacza to, że nie zachodzi produkcja dodatkowego CO₂, co oznacza, że proces ten można już uznać za zrównoważony i tym samym neutralny klimatycznie.
Celem firmy Reverion jest zrewolucjonizowanie biogazowni poprzez zastąpienie konwencjonalnych generatorów gazu wysokotemperaturowymi ogniwami paliwowymi. System Reverion podwaja wydajność instalacji, umożliwiając uzyskanie do 100% więcej energii z tej samej ilości biogazu. Zawartość CO₂ jest również ekstrahowana z biogazu i może być magazynowana jako czysty biogeniczny CO₂. Zmagazynowany CO₂ może być wykorzystywany na przykład jako dwutlenek węgla w przemyśle napojów lub w browarach.
Wyróżniającą się cechą technologii firmy Reverion jest jej elastyczność i szybkie przełączanie się między trybami eksploatacyjnymi. Gdy pojawia się nadmiarowa elektryczność z energii słonecznej lub wiatrowej, jednostka Reverion może ją zmagazynować, przekształcając ją w wodór lub syntetyczny metan. „W tym wypadku nasza jednostka działa jak elektrolizer", wyjaśnia Konrad Bierlein, inżynier ds. produkcji elektrycznej w firmie Reverion. Wytworzony wodór można sprzedawać stacjom tankowania wodoru, a syntetyczny metan wprowadzać do sieci gazowniczej. I odwrotnie, system może przełączać tryby w mniej niż minutę, wykorzystując te same ogniwa paliwowe do generowania energii elektrycznej i dostarczania energii do sieci na żądanie, na przykład w okresach niskiego wytwarzania energii odnawialnej. To sprawia, że Reverion jest kluczową technologią umożliwiającą praktyczną i skalowalną transformację energetyczną.
Wewnątrz ekologicznych kontenerów firmy Reverion, zaawansowane procesy cieplne i chemiczne są kontrolowane przez nowoczesną technologię procesową i zaawansowaną technologicznie automatykę. Dzięki bliskiej współpracy z globalnymi ekspertami w dziedzinie elektryczności i techniki łączeniowej, takimi jak Weidmüller, ten start-up – już zarządzający dużą liczbą zamówień w przedsprzedaży – ma o jedno zmartwienie mniej.
Dzięki integracji komponentów i serwisów firmy Weidmüller, wydajność instalacji firmy Reverion wzrasta jeszcze bardziej. Weidmüller wnosi swoje bogate doświadczenie technologiczne w rozwój automatyzacji i monitorowania wodoru, umożliwiając firmie Reverion bezpieczną i wydajną obsługę złożonego procesu. Innowacyjne produkty firmy Weidmüller do monitorowania stosu mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajnej eksploatacji tych centralnych komponentów systemowych w połączeniu z innymi jednostkami.
Jako doświadczony partner technologiczny, Weidmüller wspiera obsługę systemów firmy Reverion niestandardowymi rozwiązaniami z obszaru technologii automatyzacji, pomiarowych i monitoringu oraz wszystkich rozwiązań z dziedziny techniki połączeń elektrycznych. „Nasze systemy gwarantują precyzyjne i bezpieczne działanie w obu trybach. Jednym z przykładów jest moduł ACT20C, który monitoruje napięcie w stosach ogniw paliwowych", wyjaśnia Dirk Bauerkämper, szef działu zarządzania rynkiem nowych energii w firmie Weidmüller. Te stosy, które są odpowiedzialne za elektrolizę i eksploatację ogniw paliwowych, są w samym centrum technologii Reverion. Ich kompaktowa konstrukcja, wysokie napięcie izolacji i wielokanałowa konfiguracja sprawiają, że rozwiązania Weidmüller są idealne dla tych instalacji.
Ponieważ wodór jest nadal uznawany za przyszłościowy nośnik energii, technologia Reverion wyróżnia się tym, że może zoptymalizować istniejące biogazownie, umożliwiając jednocześnie pracę bez emisji CO₂. Łącząc produkcję gazu odnawialnego z wytwarzaniem energii elektrycznej, systemy Reverion nie tylko oferują znaczny wzrost wydajności, ale także zwiększają elastyczność dostaw energii. W okresach wahań energii słonecznej i wiatrowej technologia ta zapewnia niezawodne przekształcanie zmagazynowanej energii w energię elektryczną, zapewniając jednocześnie dodatkowe źródła przychodów dla przedsiębiorstw rolnych. „Podczas gdy inni wciąż opracowują strategie wodorowe, firma Reverion już wdraża swoją technologię. To prawdziwy przełom. W firmie Weidmüller, jako pionierzy inżynierii elektrycznej, jesteśmy szczególnie podekscytowani wspieraniem takich przełomowych projektów", podsumowuje Bauerkämper.
Źródło grafiki: Reverion GmbH, Lisa Männel / Fabian Vogl / Fotostudio Imago
Chcesz poznać specjalistów stających za naszymi rozwiązaniami? Skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy Państwu w zakresie indywidualnych wymagań.
Cengiz Oguzoglu