Jedno rozwiązanie dla wszystkich – i wszystkie urządzenia w strefie Ex

Iskrobezpieczeństwo, uniwersalność, a przede wszystkim łatwość konfiguracji: to atrybuty, które czynią kondycjonery sygnałowe ACT20X optymalnym produktem dla Tyratronics, szwedzkiego projektanta systemów. Dzięki temu modułowi mogą przeprowadzać precyzyjne i elastyczne przekształcenia sygnałów w ramach swoich rozwiązań do sterowania instalacjami napełniania gazem.

Jedno rozwiązanie dla wszystkich – i wszystkie urządzenia w strefie Ex

Jeden przetwornik sygnałowy dla wszystkich stref Ex – Tyratronics, Szwecja

– Naszym celem jest dopasowanie każdego z naszych rozwiązań do szczególnych warunków i potrzeb poszczególnych klientów, z uwzględnieniem dostosowania do konkretnych krajowych norm i przepisów bezpieczeństwa. W przypadku naszych systemów sterowania, które opracowujemy dla instalacji napełniania gazem, jest dla nas rzeczą naturalną, aby wszystkie komponenty były w pełni bezpieczne i mogły być stosowane bez ograniczeń w strefach zagrożonych wybuchem, wyjaśnił Stig Corneliusson, dyrektor ds. sprzedaży Tyratronic.

– Potrzebne nam było rozwiązanie do bezpiecznego zbierania sygnałów w strefach wybuchowych i takie optymalne rozwiązanie znaleźliśmy w ofercie Weidmüller – iskrobezpieczny kondycjoner sygnału ACT20X.

Jeden produkt do wszystkich obszarów zagrożenia wybuchowego i typów czujników

W zależności od klienta i miejsca użytkowania systemy Tyratronic muszą być odpowiednie do stosowania w strefie 0, 1 lub 2. Dla szwedzkiego przedsiębiorstwa ważne było, aby dla wszystkich tych aplikacji można było wykorzystać ten sam typ kondycjonera sygnału.

Kolejnym wymaganiem pod względem elastyczności było to, że powinien to być kondycjoner, który można skonfigurować dla różnych typów czujników. To coś więcej niż efektywność. Korzystanie z uniwersalnego modułu ułatwia instalację i późniejszą obsługę, ponieważ technik musi znać tylko jeden produkt. Ułatwia to również wymianę i rozbudowę systemów. W przypadku tych wymagań kondycjoner ACT20X był idealnym wyborem.

– Najważniejszym priorytetem na obszarach z atmosferą wybuchową jest unikanie niebezpiecznych sytuacji. W związku z tym stosuje się tam iskrobezpieczne obwody elektryczne. Wykorzystują one ograniczniki napięcia i prądu w celu ograniczenia energii wprowadzanej na obszar. W ten sposób skutecznie zapobiega się zapłonowi iskrowemu lub termicznemu, wyjaśnia przedstawiciel handlowy Claes Lindgren z Weidmüller.

– Nasz kondycjoner sygnału ACT20X oferuje iskrobezpieczne wejście dla standardowych sygnałów DC, temperaturowych i rezystancyjnych, a zatem izoluje obszar zagrożenia wybuchem od strefy bezpiecznej. Dzięki sześciu różnym funkcjom podstawowym zakres uniwersalności produktu obejmuje cały obszar zastosowań Ex. Sygnały, które pochodzą ze wszystkich trzech stref Ex, są doskonale przygotowywane dla sterownika.

Niezawodne, znormalizowane wartości sygnałów

W zastosowaniach Tyratronics pomiar temperatury gazu wykonywany jest za pomocą termometru rezystancyjnego PT100 (RTD), który jest wyposażony w obwód trzy-drutowy, jak również w termoelementy. Do pomiaru natężenia przepływu gazu wykorzystuje się wyjście 4-20 mA. Sygnały ze wszystkich trzech typów czujników można przetworzyć zaledwie jednym modułem, ponieważ Tyratronic może skonfigurować kondycjoner sygnału zgodnie z zapotrzebowaniem.

Gdy moduł ACT20X używany jest blisko czujnika, oferuje optymalne właściwości galwanicznego oddzielenia poziomu czujnika od poziomu sterowania i zapewnia niezawodne, znormalizowane wartości sygnałów. Operator zakładu gazowniczego korzysta z dokładnych pomiarów, które mogą być przekazywane jako stabilne sygnały 4-20 mA na długich ścieżkach.

Charakterystyka ACT20X gwarantuje, że wahania temperatury, zakłócenia elektromagnetyczne, wibracje, korozja i atmosfery zagrożone wybuchem nie wpływają na dokładność transmisji i konwersji sygnału.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnione jest dzięki kompleksowym funkcjom monitorowania i alarmowym kondycjonera sygnału. Zintegrowane wyjście przekaźnikowe, które można zaprogramować, generuje alarmy w przypadku wiadomość o błędzie. Ułatwia to rozwiązywanie problemów i tym samym zwiększa dostępność systemu. Tyratronic używa tej funkcji do wygenerowania alertu w przypadku wystąpienia wycieku. Powyżej określonego zakresu temperatury można monitorować temperaturę gazu, tak aby w przypadku zbyt wysokich wartości był generowany bezpośredni alarm.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniane jest dzięki zintegrowanym funkcjom alarmu dla błędów kablowych lub czujników wprowadzonych za pomocą dodatkowego wbudowanego przekaźnika. W przypadku błędu w jednym z podłączonych urządzeń do sterownika wysyłany jest sygnał diagnostyczny. Błąd można bezpośrednio zidentyfikować i rozwiązać.

Wizualna konfiguracja

Przetestowaliśmy również inne produkty, ale zawsze występowały problemy z ich programowaniem przy użyciu komputera. Bardzo ważne jest dla nas, aby nasi klienci korzystali z prostej konfiguracji i mogli sami dokonywać regulacji nawet po przekazaniu systemu. To sprawiło, że decyzję o tym produkcie podjęliśmy szybko, inżynier automatyki Johnny Andersson mówi o swoich doświadczeniach.

– Rozwiązanie Weidmüller zaskoczyło nas w pozytywny sposób. Po pomyślnej instalacji i konfiguracji programu wszystko poszło bardzo sprawnie. Następnie musieliśmy już tylko podłączyć urządzenie i mogliśmy od razu zaczynać.

Oprogramowanie konfiguracyjne opiera się na niezależnej od producenta technologii FDT/DTM. Oznacza to, że wszystkie produkty ACT20X mogą być dostosowywane indywidualnie do różnych zastosowań procesowych przy użyciu komputera. Weidmüller dostarcza menedżera typu urządzeń (DTM) dla swoich modułów, którego można używać w każdej ramie opartej na technologii FDT.

DTM umożliwiają szybką i dokładną konfigurację różnych urządzeń. Umożliwiają także analizę pomiarów i danych diagnostycznych. DTM można również używać do jednoznacznej identyfikacji podłączonego urządzenia.

– Dokładne i szerokie możliwości ustawienia zastosowania modułów ACT20X zapewniają nam ogromne zalety. Przykładowo obrazy w oprogramowaniu konfiguracyjnym są bardzo pomocne. Pokazują one bardzo wyraźnie, jak wykonać połączenia. Jest to duże ułatwienie, ponieważ przy złożonych projektach, takich jak ten, istnieją różne możliwości podłączeniowe, mówi pan Andersson.

Wyraźne zdjęcia znacznie ograniczają możliwość popełnienia błędu. Pomaga to również naszym klientom, ponieważ mogą sami wykonać regulację kondycjonerów sygnału. Z naszego doświadczenia wynika, że w praktyce działa to bardzo dobrze.