Interfejsy „uniwersalne”

W przypadku każdej nowej instalacji, wymiany lub obsługi konserwacyjnej sprzętu sterującego przed oddaniem do eksploatacji, wszystkie sygnały cyfrowe należy poddać badaniu. Rozwiązaniem jest uniwersalny interfejs do sprzętu sterującego firmy Weidmüller.

Interfejsy „uniwersalne”

Automatycznie badanie urządzeń sterujących w podstacjach

RED ELECTRICA DE ESPAÑA (REE) jest hiszpańskim operatorem sieci przesyłowej (OSP) i pracuje nad rozwiązaniem służącym do automatyzacji testowania urządzeń sterujących w podstacjach. Głównym powodem jest skrócenie czasu testowania i unikanie błędów, jakie mogą zostać popełnione w procesie ręcznym.

Urządzenia sterujące podstacji przesyłowej mogą mieć średnio 128 wejść cyfrowych i 32 wyjść cyfrowych. W przypadku każdej nowej instalacji, wymiany lub obsługi konserwacyjnej, przed oddaniem do eksploatacji wszystkie sygnały cyfrowe należy poddać badaniu. Biorąc pod uwagę liczbę urządzeń sterujących w podstacji, średni czas, którego potrzebuje dwóch techników na wykonanie wszystkich testów, wynosi od 3 do 5 dni.

Dlatego wraz ze swoim partnerem firma ta opracowała sprzęt, który jest w stanie wykonywać wszystkie testy automatycznie, a technik musi tylko zaprogramować testy i pobrać wyniki z laptopa lub tabletu.

Wkład firmy Weidmüller w ten projekt polegał na opracowaniu wymaganych interfejsów testowych, które podłącza się do istniejących interfejsów urządzeń sterujących oraz do nowego sprzętu, który testuje wszystkie sygnały. Te interfejsy testowe mają dwie wielkie zalety:

  • Całe istniejące okablowanie między sprzętem sterującym a urządzeniami podstawowymi pozostaje dokładnie w takim stanie, w jakim było (okablowanie nie ulega zmianie).

  • Interfejsy mogą być używane ze sprzętem sterującym każdego z czterech dostawców zatwierdzonych przez REE (stąd nazwa „uniwersalne”).

Kolejną znaczącą zaletą tych „uniwersalnych” interfejsów jest zgodność z normą EMC, ponieważ firma Weidmüller mogła spełnić wymagania REE dotyczące urządzeń podstacji.