Przemysłowe okablowanie obiektowe jest kluczowym aspektem dla optymalnego funkcjonowania systemów produkcji i automatyki w przemyśle.
Wraz z integracją przemysłowego IoT i związaną z tym ilością danych, rośnie złożoność i wymagania dotyczące okablowania obiektowego. Nowoczesne rozwiązania okablowania przemysłowego charakteryzują się wysoką modułowością i możliwością podłączenia typu plug-and-play. Umożliwia to szybką instalację i uruchomienie przy jednoczesnym skróceniu czasu przestojów podczas konserwacji.
Kompleksowa infrastruktura tworzy znaczącą wartość dodaną pod względem wydajności, bezpieczeństwa i elastyczności procesów produkcyjnych. Jako ekspert w dziedzinie aplikacji przemysłowych, Weidmüller oferuje szeroką gamę komponentów okablowania obiektowego. Uzupełnieniem oferty są przyjazne dla użytkownika serwisy i indywidualne doradztwo.
Klient potrzebuje wydajnego i łatwego w instalacji źródła energii dla napędów elektrycznych przenośników poziomych.
Konwencjonalne metody, takie jak zasilanie z szafy sterowniczej, okazały się zbyt skomplikowane i wymagały dużo miejsca oraz kosztów materiałowych. Zastosowanie łańcuchowego połączenia napędów prowadziło do niepożądanych problemów, w tym braku miejsca w przedziale przyłączeniowym i niepotrzebnie długich końców kabli. W związku z tym wyzwaniem nasz klient poszukiwał rozwiązania, które byłoby nie tylko proste, ale także wolne od błędów.
Dzięki modułom stykowym FieldPower® można łatwo i bezbłędnie wdrożyć zdecentralizowaną dystrybucję zasilania. Dzięki temu zdecentralizowanemu rozwiązaniu poszczególne silniki mogą być odłączane, podczas gdy system nadal działa. Prowadzi to do znacznego skrócenia czasu przestojów i obniżenia kosztów konserwacji.
Puste obudowy, moduły stykowe i złącza można zamawiać osobno. Dzięki temu modułowemu systemowi, zamawianie i montaż pustych obudów może odbywać się podczas procesu mechanicznego, podczas gdy moduły stykowe mogą być wpięte później podczas montażu elektrycznego.
Konfekcjonowane kable i podłączane przewody rozgałęziające zapewniają prostą i wolną od błędów instalację.
W przypadku budowy globalnych centrów logistycznych, linie przenośników muszą być zasilane napięciem 400 VAC i 24 VDC z głównego i pomocniczego źródła zasilania. To samo dotyczy skrzynek kontrolnych wymaganych dla każdego segmentu dla technologii sterowania i bezpieczeństwa.
Instalacja powinna być przeprowadzona za pomocą systemów modułowych z zasilaczami, rozdzielaczami mocy i odgałęzieniami o stopniu ochrony IP65. Każdy pojedynczy segment przenośnika musi zostać uruchomiony natychmiast po wykonaniu instalacji mechanicznej i elektrycznej. Dlatego też niezbędne zasoby powinny być zaprojektowane w sposób zdecentralizowany w ramach segmentów. W zależności od wymagań klienta zasilanie 24 VDC powinno być zaprojektowane nadmiarowo. Spadek napięcia powinien być jak najniższy.
Jako kompleksowy usługodawca Weidmüller oferuje wszystkie komponenty do płynnego zasilania silników napięciem 400 V, a także zasilania 24 VDC w terenie. Obejmują one wtykowe zasilacze 3-fazowe oraz wtykowe rozdzielacze 400 VAC i 24 VDC. Dzięki technologii IDC (zacisk izolacyjny) kabel energetyczny może być użytkowany bez przycinania – bezpośrednio ze szpuli kablowej.
Przewody konfekcjonowane Weidmüller ze złączami wtykowymi są wykorzystywane do łączenia skrzynki rozdzielczej i silnika – niezależnie od tego, czy AC/DC i która strona złącza jest wymagana. Użycie konfekcjonowanych złączy lub składanych uszczelek w skrzynkach rozdzielczych, dopełnia całość pakietu. Umożliwia to proste, nieskomplikowane i wolne od błędu połączenie na obiekcie.
Oprócz prostych centrów logistycznych, na całym świecie coraz ważniejsze stają się również chłodnie. Potrzeba solidnej infrastruktury, krótkich czasów produkcji i wysokich wymagań w zakresie bezpieczeństwa pracy sprawiają, że częściowa lub pełna automatyzacja jest nieunikniona.
Podczas budowy takich systemów kluczowe znaczenie ma zastosowanie solidnej technologii, która może wytrzymać niskie temperatury i działać bezbłędnie. Koncepcja powinna być łatwa do zintegrowania i skalowania w dowolnej lokalizacji na świecie.
Do dystrybucji zasilania 400 VAC we w pełni zautomatyzowanej chłodni wykorzystano FieldPower®, aby stworzyć solidną, wolną od błędów i łatwą w instalacji koncepcję. Dzięki zaciskom izolacyjnym rozdzielacza (IDC), odczepy mogą być montowane precyzyjnie do silników, a dodatkowe czynności, takie jak cięcie, usuwanie izolacji i zaciskanie, nie są już konieczne. Po zainstalowaniu wtyku instalacja na silniku jest oparta na zasadzie plug-and-play, co oznacza, że poszczególne silniki mogą być również wyłączane w celu konserwacji, jeśli to konieczne.
Kompleksowe rozwiązanie z interfejsami niezależnymi od producenta umożliwia łatwą integrację systemu w zakresie temperatur roboczych od -40°C do +55°C. W przypadku dystrybucji zasilania 400 VAC można zagwarantować proste podłączenie skrzynki rozdzielacza. Ułatwia to rozruch na różnych rynkach.